متر لیزری
متر لیزری چیست و چگونه کار می کند؟

متر لیزری چگونه کار میکند؟
یکی از وسایل کاربردی، دقیق با کاربری آسان متر لیزری است که با استفاده از زمان رفت و برگشت یک پالس لیزر به هدف، می توان جهت اندازه گیری فاصله ، تراز یابی و تطابق استفاده کرد. به دلیل کاهش خطای انسانی، افزایش سرعت کارو افزایش دقت، متر لیزری بسیار پرکاربرد می باشد. بسته به نوع کاربردها از مترهای لیزری مختلف استفاده می شود در عملیات ساخت وساز، استفاده های نظامی(ضد موشک، برد و هدایت اسلحه)، زیر اقیانوس (عمق سنجی )، فرایندههای تولید صنعتی (سامانه های مدیریت انبارو فرایند تولید در صنعت فولاد) می توان از مترهای لیزری و فاصله سنج های لیزری استفاده کرد.

متر لیزری لایکا مدل D2 New
طرز کار مترهای لیزری

مترهای لیزری با ارسال یک پالس لیزر به هدف و اصابت آن به هدف و بازگشت آن به دستگاه اندازه گیری مربوطه را انجام میدهند.زمان پرواز یا زمان رفت و برگشت این پالس برپایه این اصل که سرعت نور در زمین تقریبا مقدار ثابتی میباشد، مبنای اندازه گیری است. در درون دستگاه کامپیوتر کوچکی فاصله را بر مبنای زمان پرواز و سرعت نور محاسبه میکند. این روش محاسبه میتواند فاصله زمین تا ماه را با خطای چند سانتیمتر محاسبه کند.

محاسبه فاصله:

فاصله بین متر لیزری و و هدف با فرمول D=ct/2 محاسبه میشود. که در آن t زمان پرواز و c سرعت نور است. با توجه به سرعت بالای نور و در نتیجه پالس فرستاده شده توسط دستگاه، دقت اندازه گیری بسیار بالاست.

متر لیزری لایکا مدل D2 New

کاربرد متر لیزری

مهم ترین کاربرد لیزر اندازه گیری فاصله ، تراز یابی و تطابق است که بسته به نوع کاربرد در صنایع مختلف از جمله ساخت و ساز عمرانی و نقشه برداری، فرآیندهای تولید صنعتی،صنایع نظامی و… مورد استفاده قرار می گیرد.

از مهمترین کاربردهای مترهای لیزری درون ساختمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• نصب و تراز نمودن انواع فریم , قاب و ستون
• نصب کابینت , قفسه و سرویسهای بهداشتی
• نصب کاغذ دیواری و شابلون
• انواع عملیات دکوراسیون داخلی
• نصب Drywall , پارتیشن و دیواره های کاذب
• نصب و هم راستائی درب و پنجره
• سقف و کف کاذب و رابیتس بندی
• ساخت و نصب پانل، قالب، قاب و کمد
• نصب و اتصال ادوات به دیوار مانند: ماشین آلات، عکس، پوستر و …
• پروژه های بازسازی بافتهای فرسوده
• نصب اتصالات برقی, کلید و پریز، لوستر و چراغ سقفی
• نظارت و کنترل عملکرد پیمانکاران پروژه های عمرانی
هدف از بکار بردن مترلیزری/فاصله سنج لیزری
• به حداقل رساندن خطای انسانی
• افزایش چشمگیر سرعت کار
• دقت عملیات
• اجتناب از دوباره کاری و مصرف بی مورد مصالح ساختمانی
• کاهش هزینه های اجرا و نیروی انسانی
• وزن سبک دستگاه و قیمت و پیچیدگی بسیار کم آن

متر لیزری لایکا مدل D2 New
متر لیزری

دلیل استفاده از لیزر

نور لیزر طیفی بسیار متمرکز، شدید و معمولا تک فرکانس است. این نور برای اندازه گیری بسیار با دفت عمل میکند چون با سرعت بسیار ثابتی حرکت در اتمسفر حرکت میکنند. همچنین مدت زمان بیشتری طول میکشد تا این نور منشعب ضعیف شود که باعث افزایش دقت اندازه گیری میشود. همچنین نور لیزر دیرتر از نور سفید پراکنده میشود، به همین دلیل میتواند به فاصله دورتری تابانده و گرفته شود. در مقایسه با نور سفید، نور لیزر تا مسافت بیشتری شدت خود را حفظ میکند، که برای اندازه گیری فاصله ها بسیار مهم است.

مواری که منجر به بروز خطا در متر لیزری می شود

در برخی موارد در طی فواصل طولانی در نتیجه واگرایی پرتو لیزر گسترش یافته و پخش می شود، این پدیده به علت مجاورت با حباب های هوا که مانند لنزی عمل می کنند که تغییراتی در حدود اندازه های میکروسکوپی تا تقریبا نصف ارتفاع مسیر پرتو لیزر بالای زمین دارند ایجاد می شود.

این اغتشاشات اتمسفری با پراکندگی خود لیزر و با حلقه های متقاطع بهم می پیوندد که سبب می شود حباب های گرم به طور جانبی بهم فشرده شوند، که ممکن است به صورتی که سبب مشکل در صحت خواندن فاصله یک شی شوند با هم ترکیب گردند، مثلا زیر برخی درختان یا پشت بوته ها و شاخ و برگ ها یا حتی در فواصل طولانی بیشتر از ۱۰ کیلومتر در فضای باز و نواحی خیلی تاریک.

بعضی نورهای لیزری ممکن است که از شاخ و برگهای نزدیک تر به شیء بازگشت داده شوند که باعث بازگشت دادن زود و خواندن کم دقت می شود.در عوض در فواصل بیشتر از ۳۶۵ متر، هدف اگر در مجاورت زمین باشد ممکن است به راحتی در یک سراب ناپدید شود، که این سراب به دلیل تغییرات دما در هوا در مجاورت بیابان داغ که باعث خمیدگی نور لیزر می شود بوجود می آید.

همچنین اجسام مختلف نور را را با شدت متغیری منعکس میکنند. موادی که تمایل به جذب یا پراکنده کردن نور دارند، احتمال برگشت نور به دستگاه فرستنده را کاهش میدهند. در این صورت باید از دستگاهی با امکان “جابجایی فاز” استفاده کرد

راهنمای خرید متر لیزری

متر لیزری ابزاری بینهایت مفید است که به شما اجازه میدهد اندازه گیری دقیقی در حد میلیمتر تا فاصله هایی به اندازه 200 متر را تنها با فشار یک دکمه انجام دهید. این دستگاه کوچک  با مارک و مدل ها و قیمت های مختلفی در بازار موجود است.

سوالی که مطرح است این است که کدام متر لیزری برای شما مناسب میباشد؟ برای پاسخ به این سوال باید ویژگی هایی که برایتان مهم هستند را بدانید:

1-تشخیص اصالت متر لیزری:متاسفانه بعضی از شرکت های تولید کننده با تولید متر التراسونیک (صوتی) که با استفاده از پالس رفت و برگشت صوت کار میکنند را تولید نموده و با نصب نور لیزر شبیه متر لیزری به بازار عرضه میکنند که این مترها با دقت کم و برد کم اصلا کارایی ندارند ولی متر لیزری یک پالس طیف نور لیزر را به سمت هدف میتاباند. پالس به هدف اصابت و به دستگاه بازمیگردد. زمان پرواز یا زمان رفت و برگشت این پالس برپایه این اصل که سرعت نور در زمین تقریبا مقدار ثابتی میباشد، مبنای اندازه گیری است. در درون دستگاه کامپیوتر کوچکی فاصله را بر مبنای زمان پرواز و سرعت نور محاسبه میکند. این روش محاسبه میتواند فاصله زمین تا ماه را با خطای چند سانتیمتر محاسبه کند.
2- برد متر لیزری: مترهای لیزری با بردهای مختلف از 30 تا 200 متر عرضه میشوند. طبیعتا با افزایش برد دستگاه، قیمت دستگاه به شدت افزایش پیدا میکند. انتخاب برد مناسب، با توجه به نوع کار و همچنین انتظارات شما انجام میشود.
3- زمان پاسخ: زمانی که طول میکشد تا دستگاه متر لیزری کار اندازه گیری را انجام دهد معمولا در مقایسه با متر نواری بسیار ناچیز است، آما زمان پاسخ سریع دستگاه، زمان اندازی گیری یک پروژه را به شدت کاهش میدهد.
4- طراحی مناسب با شرایط کار: مترهای لیزری معمولا در محیط های کارگاهی و صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد که امکان ضربه به دستگاه دور از انتظار نیست. همیشه متر لیزری ای را انتخاب کنید که توانایی کار در محیط های خشن را داشته باشد.

خرید متر لیزری با یکسال ضمانت تعویض